image

EkoDOME :
Pasif Ahşap Ev

KURULUMU KOLAY
MODÜLER & PREFABRİK

Teşekkürler Bay Fuller...

Screenshot

Doğal Yapı Malzemeleri ile
sizin için tasarlandı...

Kullandığımız malzemelerin özellikle geri-dönüşebilir ve az enerji ile üretilebilir olmasına özen gösteriyoruz. Mümkün olduğunca betondan kaçınıyoruz. Bu yüzden üretilirken çok fazla enerji harcanan alüminyum yerine ahşabı tercih ediyoruz.
Esasen üç doğal yapı malzemesi yapının büyük kısmını oluşturmakta: AHŞAP, KİL ve PERLİT.
AHŞAP malzemeyi hem iskelette hem de duvar panellerinin iç kısmındaki kontrplaklarda kullanıyoruz. İç duvarlar da ahşaptan.
PERLİT ise işlenerek yalıtım sıvasına dönüştürülmüş şekilde duvar modüllerinde kullanılmakta. 
KİL de özel bir karışımla "sıkıştırılmış toprak zemin" uygulamasında kullanılmakta.
SUBASMAN DOLGU KATMANLARI VE UYGULAMASI
Teraslaması yapılan toprak zemin üzerine yapılacak su basman dolgusu için yaklaşık 50cm yükseklikte mıcır kullanılır. Mıcır dolgu kütlesi 60cm yüksekliğinde bir duvar ile çevrelenir. 60cm lik bu subasman duvarı, isteğe göre ahşap demiryolu traversleri ile veya gabion duvar tekniği ile beton kullanmadan yapılır. Mıcır dolgunun üzeri yaklaşık 10cm kalınlıkta perlit esaslı yalıtım sıvası ile kaplanır. Bu katmanın üzeri ise yaklaşık 8cm kalınlığında, Horasan harcına benzer bir karışımla imal edilen, kil esaslı, sıkıştırılmış toprak zemin tabakası ile kaplanır. En alttaki mıcır katmanı rutubetin yukarı ulaşmasını engeller. Perlitli yalıtım katmanı hem rutubet hem de ısı yalıtımı sağlar. Güneş kollektörleri ile beslenen yerden ısıtma tesisatı kil tabaka içinde yer alır.

Pasif Ev Teknikleri

Pasif ev tasarımı "İYİ YALITIM" ve "ETKIN GÜNEŞ KONTROLÜ" ile mümkündür.
İyi tasarlanmış bir pasif evde kışın çok az soba yakma ihtiyacı hissedilir.
EkoDOME'un ISI YALITIMI:
Isıl iletkenliği (lamda değeri) 0,038W/mK olan Perlit esaslı yalıtım sıvası ile imal edilen 12cm yalıtım katmanı sayesinde üçgen duvar modüllerinin ısı transfer katsayısı, yani U değeri, 0,3W/m2K olmaktadır. TS825'in çok üzerindeki bu değer sayesinde standart yalıtımlı bir eve göre %60 enerji tasarrufu sağlanmaktadır. 
Öte yandan kubbe formunun doğası gereği prizmatik forma göre %20 daha az yüzeye sahiptir. Bu da %20 daha az ısı kaybı demektir.
GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ISINMA:
Hiç soba kullanmadan güneş enerjisi ile ısınabilen EcoDOME'da gündüz ve gece için iki farklı teknik kullanılır.
GÜNDÜZ "sıcak hava kollektörlerinde" güneş enerjisi ile ısıtılarak içeriye alınan taze havanın yanı sıra pencereden girecek güneş yeterli ısınmayı sağlar.
GECE için sıcak su güneş kollektörlerinde gün içinde toplanan ısı, iyi yalıtılmış bir "sıcak su deposu"nda biriktirilir. Biriktirilen bu ısı, yerden ısıtma sistemi ile binaya gün batarken verilmeye başlanır ve gece boyunca evin soğuması önlenir.
YAZ GÜNEŞİNDEN KORUNMA
Pencere üzerindeki açılır&kapanır tente yazın güneşin içeri girmesini engeller. Ayrıca iyi yalıtım sayesinde geceleri serinleyen iç mekan gündüz kolay ısınmaz.
ENERJİ ETKİN HAVALANDIRMA
KIŞIN taze hava, sıcak hava kollektörlerinden sağlanır. Tepe penceresi kış boyu hemen hemen hiç açılmaz. Kirli hava tahliyesi yeraltı havalandırma kanalından yapılır. Böylece havalandırma sırasında oluşan ısı kayıpları engellenir.
YAZIN ise sıcak hava kollektörleri, haliyle çalıştırılmaz. EcoDOME'a taze hava girişi yeraltı havalandırma kanalından yapılır. Böylece dışarıdaki sıcak hava serinletilerek içeri alınır. Kirli ve sıcak hava tahliyesi ise tepe penceresinden yapılır.
Sadece tepede açılır pencere bulunur. Alttaki pencereler sabittir.

Screenshot
Screenshot

Kurulumu Kolay,
Civatalı Modüler Sistem

IKEA mobilyası kurar gibi evinizi kuralım.
Civatalı modüler sistem parçalarının tamamı atölyelerimizde hazırlanır; sıva boya işleri bitmiş şekilde sadece birleştirilmek üzere sahaya getirilir. Civatalı birleştirme tekniği sayesinde, çok gerekirse  sökülüp başka bir yerde tekrar kurulabilir. 

teknik özelliklerFİYAT LİSTESİ
PicPic
PicPic
Pic
EcoDOME MODELLERİ

Kubbe yapılar
alışılmışın dışında bir iç mekan tasarımı gerektirir. Genellikle alan kullanımını zorlaştırma endişesi yaratan küresel formun nasıl verimli kullanılabileceğini görmek için buradaki örnek tasarımlarımız fikir verecektir.

Tepe yüksekliği 4m'lere ulaşsa bile
iç hacim göz önüne alındığında aynı hacimdeki aynı oturma alanına sahip prizmatik bir odanın yüksekliği
2,5m - 2,8m civarında olmaktadır.
Hacim pek fazla değişmezken
küresel iç mekan
çok daha ferah bir etki yaratmaktadır.