Background

HAKKIMIZDA

2004 yılında ODTÜ Teknokentte kurulan ENA Mühendislik Ltd. Şti. bünyesinde "DOME Küresel Yapı Sistemleri" markası 2015 yılında oluşturulmuş ve jeodezik kubbe mimarisi ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. 2016 yılında Köyceğiz Sultaniye Kaplıcalarındaki iki termal havuz için 15m çapında ahşap kaplı ikiz kubbeler inşa edilmiştir.

amacımız

Jeodezik kubbe mimarisi alanında yaygın kullanımı olabilecek ürünler tasarlayıp siz müşterilerimizin hizmetine sunmak ana amacımızdır.
Bununla beraber, sınırları zorlayan mimarlar için özel projelerde çözüm ortağı olabilmek için de karşı konulamaz bir istek duyuyoruz.
yaratıcı detay çözümler

Jeodezik kubbe mimarisi çoğu zaman geleneksel yapı tekniklerini, bilinen şekliyle kullanmaya müsaade etmez. Bunun için geleneksel yapı tekniklerini yaratıcı detay çözümlerle birleştirebilmek gerekir. Makina mühendisliği konusundaki tecrübelerimiz, jeodezik kubbe mimarisi alanında başarılı mekanik detay çözümler üretebilmemizi sağlamaktadır.


MİNİMUM EKOLOJİK AYAK İZİ

Jeodezik kubbe mimarisi en az malzemeyle sağlam ve konforlu yapılar tasarlayabilmek için güçlü bir teknik altyapı sunmaktadır. Böylece ürünlerimizde daha fazla mühendislik ve daha az malzeme kullanabiliyoruz. Ayrıca ürünlerimizi tasarlarken neredeyse hiç beton ve çimento kullanmadan olabildiğince doğal malzemeler kullanmaya da özen gösteriyoruz. Bir başka ifadeyle, kullanacağınız yapılar üretilirken doğaya daha az müdahale edebilmek için çalışıyoruz.

image

kurucumuz

 • 1996 yılından bu yana rüzgar enerjisi teknolojileri ile ilgili tasarımlar ve bilimsel çalışmalar yapmaktadır.
  Ekolojik problemlerde enerji konusunun önemini üniversite yıllarında fark etmiş ve yüksek lisans tez konusunu, özellikle rüzgar enerjisi alanından seçmiştir.
  Yüksek lisans çalışmasından sonra rüzgar enerjisi ile su pompaj teknolojilerine özel ilgi göstermiştir.
  Bu ilginin neticesinde mevcut teknolojinin aksayan yönlerini anlayıp
  rüzgarın doğasına uygun, yeni ve ticari bir tasarım ortaya koymuştur.
  2004 yılında söz konusu Yelkapan Teknolojisini geliştirmek üzere
  ODTÜ Teknokentte ENA Mühendislik Ltd Şti'ni kurmuştur.
  ( http://www.ena.com.tr/ )
  2015 yılında "DOME Küresel Yapı Sistemleri" markasını oluşturarak,
  ENA Mühendislik bünyesinde jeodezik kubbe mimarisi alanında çalışmalar yürütmektedir.

  Avatar
  ERCÜMENT ALYANAK
  Makina Yüksek Mühendisi